Kiedy w 1914 roku Henri Bergson mówił o wybuchu pierwszej wojny światowej, utrzymywał, że za konflikt odpowiada zwrot Niemiec w stronę przemysłowości i mechanizacji, który zamiast „uduchowienia materii” spowodował „mechanizację ducha”. Później w Dwóch źródłach moralności i religii (1932) stwierdził, że nowoczesne wojny są powiązane z industrialnymi cechami cywilizacji. Analiza ta ma niewiele wspólnego z nowoczesnymi maszynami wojennymi, dotyczy bowiem raczej relacji człowieka z technologią. Innymi słowy, wojna jest rezultatem „konfliktu organów”. W 1948 roku Norbert Wiener w książce Cybernetyka, czyli sterowanie i komunikacja w zwierzęciu i maszynie odpowiedział Bergsonowi, twierdząc, że opozycja mechanizmu i witalizmu wynika ze źle sformułowanego pytania – teraz bowiem przezwycięża ją cybernetyka. Czy ta ewolucja maszyn wpłynęła na krytykę Bergsona? Jak powinniśmy ujmować relację między wojną i maszyną w obecnych czasach?
Wykład Yuka Hui Wojna i maszyna był częścią programu publicznego II edycji Biennale Warszawa Widzące kamienie i przestrzenie poza Doliną, która obywała się od 3 czerwca do 17 lipca 2022 roku. Spotkanie prowadził Michał Krzykawski.
Yuk Hui napisał pracę doktorską pod kierunkiem francuskiego filozofa Bernarda Stieglera w londyńskim Goldsmiths College, a habilitację z filozofii uzyskał na Uniwersytecie Leuphana w Niemczech. Jest autorem kilku monografii przetłumaczonych na kilkanaście języków, m.in. On the Existence of Digital Objects (2016), The Question Concerning Technology in China: An Essay in Cosmotechnics (2016), Recursivity and Contingency (2019) oraz Art and Cosmotechnics (2021). Był inicjatorem i od 2014 roku organizatorem Research Network for Philosophy and Technology, a także od 2020 roku jurorem Berggruen Prize for Philosophy and Culture. Obecnie wykłada na Erasmus University Rotterdam.
Michał Krzykawski, pracownik naukowy na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami. Autor wielu prac z zakresu współczesnej filozofii francuskiej, filozofii techniki i filozofii społecznej, a także współredaktor prac międzydziedzinowych: Konieczna bifurkacja. „Nie ma alternatywy” (redakcja Bernard Stiegler i Kolektyw Internacja, Paryż 2020, London 2021, Katowice 2023) oraz Gospodarka i entropia. Jak wyjść z polikryzysu (redakcja Jerzy Hausner, Michał Krzykawski, Warszawa 2023). Członek Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Współzałożyciel i wiceprezes Fundacji Pracownia Współtwórcza wspoltworcza.org