Artyści/Artystki/Zespoły artystyczne: Bahaleen (PS), Border Emergency Collective (PL), Anna Engelhardt and Mark Cinkevich (UK/BY), fantastic little splash (UA), Martyna Marciniak (PL), Oleksiy Radynski (UA), Firas Shekhadeh (PS), Tytus Szabelski-Różniak (PL), Filip Wesołowski (PL)
Zespół kuratorski: Bartosz Frąckowiak, Ewa Kozik, Paweł Wodziński / Fundacja Biennale Warszawa (_BW_Lab)
Komunikacja: Marta Bogacz, Xénia Oszvald
Koordynacja produkcji: Rita Kálmán
Produkcja: OFF-Biennále Budapest & Fundacja Biennale Warszawa (_BW_Lab)
Adres: Margit körút 5/A (District 2), Budapest
Otwarcie: 8 maja, 17:00
Godziny otwarcia: 9 maja – 15 czerwca 2025 r.
• Środa: 16:00–19:00
• Czwartek–Piatek: 16:00–20:00
• Sobota–Niedziela: 10:00–16:00
* * *
Wystawa Granice bezpieczeństwa | Biztonsági határok | Security / Borders bada krytycznie koncept bezpieczeństwa przez pryzmat technologii, prezentując prace usytuowane na przecięciu sztuki współczesnej, polityki i społeczeństwa. Podczas gdy infrastruktury bezpieczeństwa są często przedstawiane jako ochronne, wystawa zwraca uwagę, iż mogą one również działać jako narzędzia kontroli – wzmacniając tendencje autorytarne nawet w systemach demokratycznych.
Projekt, którego kuratorem jest zespół Fundacji Biennale Warszawa (_BW_Lab), pokazuje, w jaki sposób narracje o bezpieczeństwie i ochronie są wykorzystywane do wzmacniania społecznego strachu, uzasadniania inwigilacji i ograniczania swobód obywatelskich. Poprzez różnorodne praktyki artystyczne wystawa odzwierciedla palące pytania dotyczące granic, rozwoju technologicznego, porządku publicznego i przyszłości bezpieczeństwa.
Wystawa śledzi, w jaki sposób dyskurs i polityka bezpieczeństwa stają się narzędziami wymuszania społecznego przyzwolenia na rozszerzające się reżimy kontroli i nadzoru, wdrażane za pośrednictwem coraz bardziej wszechobecnej infrastruktury i technologii. Projekt koncentruje się na takich obszarach jak: ochrona granic i terytorium, porządek publiczny i polityka wewnętrzna, konflikty zbrojne i wojny, infrastruktura krytyczna i zagrożenia cyfrowe, powiązania między bezpieczeństwem a rozwojem technologicznym.
Większość prezentowanych dzieł to najnowsze – zamówione specjalnie na wystawę, bądź uzupełnione o aktualne dane – prace forensyczne i postforensyczne, analizujące rozwój cyfrowych technologii nadzoru i manipulacji, a także odsłaniające rolę władzy, której te narzędzia służą. Koncentrując się na takich obszarach geograficznych jak Wschodnia Europa, w tym Ukraina, Rosja, Polska i Białoruś, czy Bliski Wschód, przede wszystkim Palestyna, Jordania i Syria, prace pokazują postępującą radykalizację metod stosowanych przez coraz bardziej autorytarną władzę. W tym nowym planetarnym porządku zwiększenie możliwości technologicznych prowadzi do eskalacji konfliktów zbrojnych, wojen czy aktów ludobójstwa.
Wystawa Granice bezpieczeństwa | Biztonsági határok | Security / Borders unaocznia fakt, że bezpieczeństwo nie jest wartością powszechną, daną wszystkim w równym stopniu, ale przede wszystkim narzędziem i ideologią dominacji i segregacji, i każe zarówno postawić pytanie o granice naszej akceptacji dla tego stanu rzeczy, jak i kluczowe pytania dotyczące przyszłości: Jak będą ewoluować praktyki związane z bezpieczeństwem? Jaką rolę odegrają w nich technologie? Czy możliwe jest wykorzystanie potencjału technologii do budowania systemów bezpieczeństwa, które rzeczywiście chronią prawa i wolności obywatelskie, a nie je ograniczają?
Wystawa jest wspólnym projektem OFF-Biennale i Fundacji Biennale Warszawa (_BW_Lab) prezentowanym w ramach 5 edycji OFF-Biennale Budapest, jako efekt wieloletniej współpracy między obydwoma organizacjami.
* * *
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

